2023, 28 kwietnia
- Na blogu DisTerrMem właśnie ukazał się wpis badawczy dotyczący polityki pamięci w przestrzeni miejskiej Kabulu. Miłej lektury!
- Ostatnio zaczęliśmy (Zuza Bogumił, Katarzyna Roman-Rawska i ja) realizować bardzo ciekawe badanie dot. rosyjskich migrantów, którzy uciekli z Rosji w związku z wrześniową mobilizacją wojskową. Szczegółowy opis badania znajdziecie tutaj.
- W ubiegły czwartek w Domu Spotkań z Historią, razem z Agnieszką Nowakowską, opowiadaliśmy o naszej wyprawie badawczej do Afganistanu. Dziękujemy, że przyszliście nas posłuchać i porozmawiać. Do następnego!!!
- Właśnie ukazała się monografia “Conflicting remembrance: The memory of the Macedonian 2001 in context”, w której znajdziecie skróconą wersję mojego artykułu o boszniackiej polityce pamięci dotyczącej Srebrenicy. Miłej lektury!
2023, 27 lutego
- Właśnie wróciłem z wyjazdu badawczego DisTerrMem do Pakistanu (3 tygodnie) i Afganistanu (tydzień). Wyjazd był doskonały i bardzo owocny poznawczo oraz badawczo. Serdeczne podziękowania dla całej ekipy z FCCU, która ugościła nas w Lahore najlepiej jak się tylko da – Muhammad Younis, Mudassir Farooqi, Umber bin Ibad, Rabia Malik! Osobne wielkie podziękowania dla Jagody Grondeckiej, która zapewniła nam miękkie lądowanie w Kabulu – bez Twojej pomocy afgańskie badanie na pewno by się nie udało!
- W tak zwanym międzyczasie, w Widoku ukazał się mój esej dotyczący książki Ewy Klekot pt. “Kłopoty ze sztuką ludową”. Bardzo dziękuję Krzyśkowi Świrkowi za zaproszenie i zachęcam do lektury!
2022, 20 grudnia
2022, 25 października
2022, 19 września
- Z początkiem września wróciłem z Armenii. Wyjazd badawczy był owocny i bardzo pogłębił moje rozumienie współczesnej polityki i kultury w państwach Kaukazu Południowego. Za wszystkie rozmowy, rady i wskazówki bardzo dziękuję przyjaciołom z Armenii, a przede wszystkim Harutyunowi Marutyanowi, Nelly Manucharyan, Arsenowi Hakobyanowi, Tigranowi Marutyanowi, Arpine Konstanyan i wszystkim pozostałym. Jesteście najlepsi!
- W zeszłym tygodniu odbył się świetny 18. Ogólnopolski Zjazd Socjologiczny w Warszawie. Po pierwsze, gratulacje dla całego teamu organizacyjnego, w którym wielką pracę organizacyjną zrobiły moje koleżanki i koledzy z UW. Po drugie, na Zjeździe wystąpiłem z referatem “Pamięć a hegemonia. Narracje o socjalistycznej przeszłości w Polsce i Niemczech”, więc umieszczam tu prezentację, którą się posłużyłem. Enjoy!
2022, 10 sierpnia
2022, 4 sierpnia
Ostatnio dzieje się sporo na odcinku DisTerrMem.
- Pod koniec czerwca zorganizowaliśmy w Warszawie wewnętrzną konferencję projektową, która rozpoczęła projekt na nowo.
- Przez cały lipiec przebywaliśmy w Armenii (Erywań) w mocnym składzie badawczym: Joasia Wawrzyniak, Małgosia Głowacka-Grajper, Tomasz Rawski, Agnieszka Nowakowska, Zosia Rohozińska, Sara Herczyńska. Zobaczyliśmy, usłyszeliśmy, doświadczyliśmy. Zosia i ja zbieraliśmy materiały do artykułu porównawczego o trajektoriach armeńskiego i polskiego (soc)realizmu po 1956r. Dzięki dla całej ekipy za świetny wspólny wyjazd!
- Od początku sierpnia zostałem w Armenii sam i zbieram materiały do tekstu o street arcie odnoszącym się do wojny w Karabachu. Prowadzę ciekawe wywiady z artystami i cieszę się na kolejny tekst, który, miejmy nadzieję, powstanie szybciej niż później.
2022, 5 czerwca

2022, 28 maja
W najnowszym numerze “Stanu Rzeczy” właśnie ukazał się mój esej omawiający ramy intelektualne ludowej historii Polski, który pisałem zeszłego lata. Zachęcam do lektury
Ostatnio też opowiadałem w Radiu Kielce, dlaczego Serbia oraz Bośnia i Hercegowina nadal nie popierają sankcji przeciwko Rosji – do odsłuchania w audycji z 21 maja (od 32:40).
Enjoy!
2022, 18 marca
W ostatnim czasie trochę się wydarzyło.
- Zostałem kierownikiem polskiego zespołu w grancie H2020: Disterrmem. Funkcję przejąłem po Joasi Wawrzyniak, której dziękuję za zaufanie. Projekt właśnie się odmraża po czasie pandemicznej stagnacji, a pierwsze wydarzenia już w czerwcu. Dlatego gorąco zachęcam do śledzenia strony DisTerrMem.
- W styczniu i lutym przebywałem na Uniwersytecie w Bolonii, na wyjeździe naukowym w ramach projektu NAWA dot. relacyjności w naukach społecznych (ISS UW, Tomasz Zarycki – Bolonia Paolo Terenzi). Tamtejsze wydziały: Nauk Politycznych i Społecznych oraz Filozoficzny to bardzo ciekawe miejsca inspirujące do myślenia o tym, jak pracować nad takim procesualno-relacyjnym rozumieniem polityki, które stawiałoby w jego centrum pojęcie działania i w tym sensie budowałoby przeciwwagę dla bourdiezjańskiego strukturalnego determinizmu. Za ożywcze dyskusje o tym i nie tylko jestem wdzięczny zwłaszcza Gennaro Imbriano, Marco Puleriemu, Giulii Cimini i Sanji Kajinic.
- Właśnie ukazał się mój artykuł po czarnogórsku w tamtejszym, regionalnym czasopiśmie “Humanističke studije” (9/2021). Artykuł (do ściągnięcia tutaj) omawia główne kierunki boszniackiej nacjonalistycznej polityki w Bośni po 1995 roku i jest zmodyfikowaną & rozszerzoną wersją jednego z rozdziałów mojej książki. Dziękuję Nikoli Zečeviciowi za zaproszenie do numeru.
- Dla Radia Kielce wypowiadałem się niedawno o tym, jak inwazja Rosji na Ukrainę spolaryzowała politycznie Bałkany i co z tego wynika. Komentarz można odsłuchać pod koniec audycji z 12 marca br.
2021, 23 listopada
W najnowszym numerze “Spraw narodowościowych” ukazał się mój najnowszy artykuł dotyczący boszniackiej polityki pamięci o masowych mordach w Srebrenicy.
Artykuł pokazuje na przykładzie boszniackim, że nacjonalistyczne elity współczesnej Bośni i Hercegowiny nigdy nie utraciły monopolu na produkcję prawomocnych interpretacji wojennej przeszłości przede wszystkim dzięki temu, że nauczyły się obracać na własną korzyść niedociągnięcia, ograniczenia i sprzeczności polityki state-buildingu prowadzonej przez wspólnotę międzynarodową wobec Bośni. Artykuł może też prowadzić do wniosku, że w Bośni i Hercegowinie nacjonaliści wszystkich trzech opcji – boszniaccy, serbscy i chorwaccy – są tak samo groźni, toteż wszelkie próby budowania podziału na “dobrych” i “złych” nacjonalistów muszą być motywowane politycznie.
Miłej lektury!
2021, 21 września
- Właśnie ukazał się
najnowszy, jubileuszowy numer czasopisma “Studia Socjologiczno-Polityczne”. W numerze mój artykuł o budowaniu narodów na peryferiach socjalistycznej Jugosławii, tj. w Macedonii, Czarnogórze oraz Bośni i Hercegowinie. Artykuł jest dostępny w całości tutaj. Miłej lektury!
- Pod koniec sierpnia uczestniczyłem w ciekawej szkole metodologicznej na Università della Svizzera Italiana (Lugano, Szwajcaria). Dziękuję zwłaszcza Maxowi i Zinette Bergmanom za bardzo inspirujące zajęcia!
2021, 5 lipca
Już jutro biorę udział w międzynarodowej konferencji Memory Studies Association, jako przedstawiciel Centre for Reseach on Social Memory, w dwóch wydarzeniach:
- jako referent w panelu “B4: East Central Europe: Memory Conflicts and Entanglements” (godz. 11:00-13:00)
- jako panelista w okrągłym stole “C5: Agonistic memory in the post-colonial context; mutual contentions and dialogue” (godz. 13:00-15:00)
2021, 27 lutego
W ostatnim czasie wypowiadałem się dla “Świata na wskroś” nt. Bałkanów:
- 16 stycznia mówiłem o tym, co dla stosunków sił w regionie wynika z faktu, że Rosja, Serbia i Bułgaria zbudowały bałkańską nitkę gazociągu Turecki Potok pod samym nosem Komisji Europejskiej. (do odsłuchania od 26:38 w audycji z 16.01 tutaj)
- 20 lutego mówiłem o tym, dlaczego Serbia szczepi obywateli na COVID dwukrotnie szybciej niż kraje Unii Europejskiej. (do odsłuchania od 29:10 w audycji z 20.02 tutaj
2020, 14 grudnia
Świetna wiadomość! Mój “Boszniacki nacjonalizm” otrzymał właśnie nagrodę Fundacji Slawistycznej: Debiut Roku 2019.
Serdecznie dziękuję Kapitule Nagrody za ten zaszczyt.
2020, 5 października
Właśnie wróciłem z dwutygodniowej kwerendy w Zagrzebiu, gdzie zbierałem wiedzę i materiały do nowego artykułu oraz grantu.
Pobyt był bardzo odświeżający. Dziękuję wszystkim kolegom i koleżankom z Uniwersytetu w Zagrzebiu – Leo, Lana, Tvrtko, Jelena, Edo, Stipica – za inspirujące dyskusje i cenne wskazówki!

2020, 7 września
W Czarnogórze nieoczekiwana zmiana władzy – po raz pierwszy od 30 lat. Skomentowałem tamtejsze wybory parlamentarne dla Świata na Wskroś. Do odsłuchania (w audycji z 5 września, od 26:15) tutaj.
2020, 21 sierpnia

2020, 20 sierpnia

2020, 19 sierpnia
Strona powraca do regularnej aktywności po dłuższej przerwie spowodowanej pandemią i kłopotami z serwerem. Dzięki, Puldzian, za nowy hosting!
W ostatnich miesiącach wypowiadałem się kilkakrotnie dla mediów, poniżej niektóre komentarze:
- 15 czerwca opowiadałem w Polskim Radiu – Czwórce, co może czekać młodych ludzi po pandemii. Jeszcze większe problemy z pracą i sytuacją mieszkaniową. Jeszcze trudniejsze warunki życiowe.
- 27 czerwca komentowałem dla Świata na Wskroś wybory parlamentarne w Serbii, która coraz głębiej wchodzi w autorytaryzm. Do odsłuchania (od 29:20) tutaj.
- 11 lipca komentowałem wybory parlamentarne w Chorwacji, w których dobry wynik osiągnęła niezależna lewica. Do odsłuchania (od 20:56) tutaj.
2020, 2 kwietnia
Na stronie projektu badawczego DisTerrMem ukazała się moja krótka refleksja na temat sposobów upamiętniania konfliktu o Górski Karabach w Armenii. Miłej lektury!
2020, 20 marca

2020, 29 lutego

2020, 10 lutego
Ostatni miesiąc spędziłem w Erywaniu (Armenia) na wyjeździe badawczym w ramach projektu H2020: DisTerrMem.

Organizacja goszcząca Educational and Cultural Bridges przyjęła nas wspaniale, zapewniając świetne warunki do prowadzenia badań, które dotyczą rywalizujących pamięci o spornych terytoriach. Wiele wsparcia otrzymaliśmy też od pracowników Instytutu Archeologii i Etnografii Armeńskiej Akademii Nauk. Podczas pobytu chętnie dzieliliśmy się naszą wiedzą i wynikami dotychczasowych badań z tutejszymi organizacjami i zainteresowaną publicznością.
Erywań to świetne miejsce! Dziękuję za wszystko i do zobaczenia ponownie w czerwcu!


2020, 8 stycznia
Nowy liberalny prezydent Chorwacji zawdzięcza sukces w wyborach przede wszystkim nieudolności chorwackiej prawicy. Ostatnio skomentowałem wybór Zorana Milanovicia na prezydenta:
2019, 14 grudnia
Bałkany podzielone w sprawie Handkego. Dla “Świata na wskroś” skomentowałem ostatnio kontrowersje wokół przyznania nagrody Nobla Peterowi Handkemu. Komentarza można posłuchać (od 39:04) tutaj.
2019, 28 listopada

2019, 26 października /2 listopada
Bałkany coraz dalej od Unii Europejskiej. Dla “Świata na wskroś” skomentowałem ostatnio dwie sprawy:
- niedawną decyzję szczytu unijnego w Brukseli o odroczeniu otwarcia negocjacji akcesyjnych z Pn. Macedonią i Albanią. Komentarza można posłuchać (od 26:13) tutaj.
- podpisanie przez Serbię umowy z Eurazjatycką Unia Gospodarczą, gdzie główną rolę odgrywa Rosja. Komentarza można posłuchać (od 39:13) tutaj
2019 JESIEŃ Moja książka już dostępna!

2019, 15 października

2019, 15-21 września

2019, 10-14 września
Właśnie zakończył się XVII Ogólnopolski Zjazd Socjologiczny we Wrocławiu, w którym miałem przyjemność uczestniczyć jako członek silnej delegacji z Instytutu Socjologii UW. Drugiego dnia Zjazdu wygłosiłem referat o schyłku antyfaszyzmu w polskiej pamięci oficjalnej, którego podstawą był ten artykuł opublikowany w East European Politics and Societies. Dziękuję organizatorom i uczestnikom za bardzo ciekawe wydarzenie, a zwłaszcza za sympozjum o latach 60. XX wieku jako apogeum polskiej modernizacji.
2019, 9 września
Skomentowałem dla Al Jazeera Balkans kwestię przyznania prezydentce Chorwacji, Kolindzie Grabar-Kitarović, nagrody Fulbright Lifetime Achievement Award. Artykuł można przeczytać tutaj.
2019, 18-30 sierpnia
Właśnie zakończyła się bardzo udana 48. Zagrzebska Szkoła Slawistyczna, w której miałem przyjemność uczestniczyć. Przywożę do Polski wiele nowych inspiracji naukowych i dydaktycznych. Dziękuję wszystkim za wspólne dni i wieczory spędzone w Dubrowniku, a zwłaszcza: Tatjanie Pišković za zaproszenie, Lanie Molvarec za świetne seminarium literacko-socjologiczne, i Mašy Kolanović za bardzo ciekawy blok zajęć kulturologicznych. Do zobaczenia przy następnej okazji!
Swymi wrażeniami podzieliłem się z dziennikarzem gazety DULIST. Tekst można przeczytać tutaj.
2019, 4 sierpnia
Skomentowałem dla „Świata na wskroś” kwestię dostarczenia Serbii nowego sprzętu wojskowego przez Moskwę. Komentarza można posłuchać (od 37:22)
2019, 17-19 czerwca
Na międzynarodowej konferencji CEESA-ISA 2019 w Belgradzie wraz z kolegami z projektu REPAST zorganizowaliśmy panel dot. trudnej przeszłości w krajach europejskich. Wygłosiłem tam referat dot. przyczyn porażki międzynarodowej polityki pamięci w Bośni i Hercegowinie po 1995 roku. Dzięki za wspólny panel!
2019, 14-16 czerwca
Na międzynarodowej konferencji ASEEES Summer Convention 2019 w Zagrzebiu wygłosiłem referat o walkach symbolicznych wewnątrz ruchów nacjonalistycznych na przykładzie wewnątrz-boszniackich walk o pamięć o oblężeniu Sarajewa. Referat był w ramach panelu o podziałach symbolicznych w Europie Południowo-Wschodniej, który zorganizowaliśmy z koleżankami i kolegami z Pracowni Obszaru Postjugosłowiańskiego PROP.
2019, 6 czerwca
Wziąłem udział w dyskusji panelowej pt. „Od imperium do państw. Wielość nowoczesności po Imperium Osmańskim?“ zorganizowanej przez Instytut Socjologii i Ośrodek Kultury Francuskiej UW. Dziękuję współpanelist(k)om i uczestnikom za ciekawą rozmowę!