Jesień 2019
Moja książka już dostępna! Znajdziecie "Boszniacki nacjonalizm. Strategie budowania narodu po 1995 roku" w ofercie wydawniczej WN Scholar. W książce przekonuję, że narody wschodnioeuropejskie wyłaniają się w trakcie nieustannej walki politycznej o treści symboliczne, które stanowią o ich istocie. Omawiam to na przykładzie boszniackiego nacjonalizmu w Bośni i Hercegowinie: interpretuję historyczny proces jego powstawania oraz pokazuję, na czym polega jego współczesne funkcjonowanie, przez pryzmat oficjalnej polityki pamięci o masakrze w Srebrenicy, oblężeniu Sarajewa i walkach o Mostar.
Miłej lektury!
2020, 14 grudnia
Świetna wiadomość! Mój "Boszniacki nacjonalizm" otrzymał właśnie nagrodę Fundacji Slawistycznej: Debiut Roku 2019.
Serdecznie dziękuję Kapitule Nagrody za ten zaszczyt.
2020, 5 października
Właśnie wróciłem z dwutygodniowej kwerendy w Zagrzebiu, gdzie zbierałem wiedzę i materiały do nowego artykułu oraz grantu.
Pobyt był bardzo odświeżający. Dziękuję wszystkim kolegom i koleżankom z Uniwersytetu w Zagrzebiu - Leo, Lana, Tvrtko, Jelena, Edo, Stipica - za inspirujące dyskusje i cenne wskazówki!
2020, 7 września
W Czarnogórze nieoczekiwana zmiana władzy - po raz pierwszy od 30 lat. Skomentowałem tamtejsze wybory parlamentarne dla Świata na Wskroś. Do odsłuchania (w audycji z 5 września, od 26:15) tutaj.
2020, 21 sierpnia
Już jest! Arcyważna i świetnie napisana książka Katarzyny Roman-Rawskiej pt. "Nowy realizm w rosyjskim polu literackim po 1991 roku"! Rzecz o najnowszej literaturze rosyjskiej (po postmodernizmie) i jej związkach z szeroko rozumianą polityką. W środku krytyka liberalnej postpolityki i pochwała protestu, oporu oraz walki o swoje miejsce w przestrzeni społecznej.
Książka dostępna w papierze i w ebooku na stronie wydawnictwa. Must have!
2020, 20 sierpnia
Ukazał się najnowszy numer "Stanu Rzeczy", który przygotowaliśmy wspólnie z Krzysztofem Świrkiem. Do poczytania w wolnym dostępie tutaj.
Numer skupia się na intelektualistach totalnych, czyli takich myślicielach, uczonych, naukowcach, którzy wykraczali i wykraczają poza standardowe sposoby uprawiania nauki, poza logikę biurokratyczną, poza wąskie podziały dyscyplinarne, poza role ekspertów "od czegoś". Mocni autorzy - mocne teksty.
Miłej lektury!
2020, 19 sierpnia
Strona powraca do regularnej aktywności po dłuższej przerwie spowodowanej pandemią i kłopotami z serwerem. Dzięki, Puldzian, za nowy hosting!
W ostatnich miesiącach wypowiadałem się kilkakrotnie dla mediów, poniżej niektóre komentarze:
- 15 czerwca opowiadałem w Polskim Radiu - Czwórce, co może czekać młodych ludzi po pandemii. Jeszcze większe problemy z pracą i sytuacją mieszkaniową. Jeszcze trudniejsze warunki życiowe.
- 27 czerwca komentowałem dla Świata na Wskroś wybory parlamentarne w Serbii, która coraz głębiej wchodzi w autorytaryzm. Do odsłuchania (od 29:20) tutaj.
- 11 lipca komentowałem wybory parlamentarne w Chorwacji, w których dobry wynik osiągnęła niezależna lewica. Do odsłuchania (od 20:56) tutaj.
2020, 2 kwietnia
Na stronie projektu badawczego DisTerrMem ukazała się moja krótka refleksja na temat sposobów upamiętniania konfliktu o Górski Karabach w Armenii. Miłej lektury!
2020, 20 marca
Właśnie ukazał się polski przekład książki Niny Witoszek pt. "Korzenie antyautorytaryzmu" w moim wykonaniu.
Książka dotyczy problematyki rewolucji godności. Autorka, analizując działalność opozycji demokratycznej w Polsce lat 1976-1989, przekonuje, że rewolucja godności jest często dziełem małych, odważnych grup „humanistycznych renegatów”, od których zależy postęp moralny.
Miłej lektury!
2020, 29 lutego
Sztuka i nauka idą w parze. Artysta-socjolog Piotr P. Płucienniczak stworzył dzieło inspirowane artykułem opublikowanym we współredagowanym przeze mnie numerze czasopisma Colloquia Humanistica 8. Praca zatytułowana "Examining the boundaries of contemporary art" jest częścią warszawskiej wystawy Salon Parametryczny+. Jak mogliśmy przekonać się na sobotnim wernisażu - prezentuje się wyśmienicie!
Dzieło można podziwiać do 21 marca w Galerii Salon Akademii Koneser.
2020, 10 lutego
Ostatni miesiąc spędziłem w Erywaniu (Armenia) na wyjeździe badawczym w ramach projektu H2020: DisTerrMem. Organizacja goszcząca Educational and Cultural Bridges przyjęła nas wspaniale, zapewniając świetne warunki do prowadzenia badań, które dotyczą rywalizujących pamięci o spornych terytoriach. Wiele wsparcia otrzymaliśmy też od pracowników Instytutu Archeologii i Etnografii Armeńskiej Akademii Nauk. Podczas pobytu chętnie dzieliliśmy się naszą wiedzą i wynikami dotychczasowych badań z tutejszymi organizacjami i zainteresowaną publicznością.
Erywań to świetne miejsce! Dziękuję za wszystko i do zobaczenia ponownie w czerwcu!
2020, 8 stycznia
Nowy liberalny prezydent Chorwacji zawdzięcza sukces w wyborach przede wszystkim nieudolności chorwackiej prawicy. Ostatnio skomentowałem wybór Zorana Milanovicia na prezydenta:
2019, 14 grudnia
Bałkany podzielone w sprawie Handkego. Dla "Świata na wskroś" skomentowałem ostatnio kontrowersje wokół przyznania nagrody Nobla Peterowi Handkemu. Komentarza można posłuchać (od 39:04) tutaj.
2019, 28 listopada
Miałem przyjemność współredagować najnowszy, ósmy numer międzynarodowego czasopisma Colloquia Humanistica (CH8), który właśnie ukazał się online.
Numer dotyczy problematyki hierarchii i granic w Europie Wschodniej. W środku - poza wstępem tematycznym i licznymi bardzo ciekawymi artykułami - znajduje się między innymi moja recenzja naukowa najnowszej pracy Sinišy Maleševicia (2019) pt. Grounded Nationalisms.
Miłej lektury!
2019, 26 października /2 listopada
Bałkany coraz dalej od Unii Europejskiej. Dla "Świata na wskroś" skomentowałem ostatnio dwie sprawy:
- niedawną decyzję szczytu unijnego w Brukseli o odroczeniu otwarcia negocjacji akcesyjnych z Pn. Macedonią i Albanią. Komentarza można posłuchać (od 26:13) tutaj.
- podpisanie przez Serbię umowy z Eurazjatycką Unia Gospodarczą, gdzie główną rolę odgrywa Rosja. Komentarza można posłuchać (od 39:13) tutaj
2019, 15 października
Dziś dołączyłem do mocnego polskiego zespołu badawczego pracującego przy międzynarodowym grancie Horizon2020: Disputed Territories and Memory
Z polskiej strony projekt koordynuje niezrównana Joanna Wawrzyniak. Na stronie grantu dostępny jest pełny skład zespołu.
2019, 15-21 września
Spędziłem bardzo ciekawy tydzień na wyjeździe badawczym na Uniwersytecie Karola w Pradze, na zaproszenie Katedry Studiów nad Rosją i Wschodnią Europą Wydziału Nauk Społecznych . Wyjazd odbył się w ramach programu "Plurality of Memories: 4EU+ Fellowship" i służył poszukiwaniu partnerów do wspólnych badań nad politykami pamięci w Europie Wschodniej. Dziękuję za bardzo ciekawe rozmowy (zwłaszcza Kateřina Králová!) oraz możliwość wysłuchania arcyciekawej konferencji.
Na stronie 4EU+ Alliance można przeczytać mój krótki komentarz dotyczący tego pobytu.
2019, 10-14 września
Właśnie zakończył się XVII Ogólnopolski Zjazd Socjologiczny we Wrocławiu, w którym miałem przyjemność uczestniczyć jako członek silnej delegacji z Instytutu Socjologii UW. Drugiego dnia Zjazdu wygłosiłem referat o schyłku antyfaszyzmu w polskiej pamięci oficjalnej, którego podstawą był ten artykuł opublikowany w East European Politics and Societies. Dziękuję organizatorom i uczestnikom za bardzo ciekawe wydarzenie, a zwłaszcza za sympozjum o latach 60. XX wieku jako apogeum polskiej modernizacji.
2019, 9 września
Skomentowałem dla Al Jazeera Balkans kwestię przyznania prezydentce Chorwacji, Kolindzie Grabar-Kitarović, nagrody Fulbright Lifetime Achievement Award. Artykuł można przeczytać tutaj.
2019, 18-30 sierpnia
Właśnie zakończyła się bardzo udana 48. Zagrzebska Szkoła Slawistyczna, w której miałem przyjemność uczestniczyć. Przywożę do Polski wiele nowych inspiracji naukowych i dydaktycznych. Dziękuję wszystkim za wspólne dni i wieczory spędzone w Dubrowniku, a zwłaszcza: Tatjanie Pišković za zaproszenie, Lanie Molvarec za świetne seminarium literacko-socjologiczne, i Mašy Kolanović za bardzo ciekawy blok zajęć kulturologicznych. Do zobaczenia przy następnej okazji!
Swymi wrażeniami podzieliłem się z dziennikarzem gazety DULIST. Tekst można przeczytać tutaj.
2019, 4 sierpnia
Skomentowałem dla „Świata na wskroś” kwestię dostarczenia Serbii nowego sprzętu wojskowego przez Moskwę. Komentarza można posłuchać (od 37:22)
2019, 17-19 czerwca
Na międzynarodowej konferencji CEESA-ISA 2019 w Belgradzie wraz z kolegami z projektu REPAST zorganizowaliśmy panel dot. trudnej przeszłości w krajach europejskich. Wygłosiłem tam referat dot. przyczyn porażki międzynarodowej polityki pamięci w Bośni i Hercegowinie po 1995 roku. Dzięki za wspólny panel!
2019, 14-16 czerwca
Na międzynarodowej konferencji ASEEES Summer Convention 2019 w Zagrzebiu wygłosiłem referat o walkach symbolicznych wewnątrz ruchów nacjonalistycznych na przykładzie wewnątrz-boszniackich walk o pamięć o oblężeniu Sarajewa. Referat był w ramach panelu o podziałach symbolicznych w Europie Południowo-Wschodniej, który zorganizowaliśmy z koleżankami i kolegami z Pracowni Obszaru Postjugosłowiańskiego PROP.
2019, 6 czerwca
Wziąłem udział w dyskusji panelowej pt. „Od imperium do państw. Wielość nowoczesności po Imperium Osmańskim?“ zorganizowanej przez Instytut Socjologii i Ośrodek Kultury Francuskiej UW. Dziękuję współpanelist(k)om i uczestnikom za ciekawą rozmowę!