Jesień 2019

Moja najnowsza (a zarazem pierwsza) książka jest już dostępna! Znajdziecie "Boszniacki nacjonalizm. Strategie budowania narodu po 1995 roku" w ofercie wydawniczej WN Scholar. W książce przekonuję, że narody wschodnioeuropejskie wyłaniają się w trakcie nieustannej walki politycznej o treści symboliczne, które stanowią o ich istocie. Omawiam to na przykładzie boszniackiego nacjonalizmu w Bośni i Hercegowinie: interpretuję historyczny proces jego powstawania oraz pokazuję, na czym polega jego współczesne funkcjonowanie, przez pryzmat oficjalnej polityki pamięci o masakrze w Srebrenicy, oblężeniu Sarajewa i walkach o Mostar.

Miłej lektury!


 

2020, 10 lutego

Ostatni miesiąc spędziłem w Erywaniu (Armenia) na wyjeździe badawczym w ramach projektu H2020: DisTerrMem. Organizacja goszcząca Educational and Cultural Bridges przyjęła nas wspaniale, zapewniając świetne warunki do prowadzenia badań, które dotyczą rywalizujących pamięci o spornych terytoriach. Wiele wsparcia otrzymaliśmy też od pracowników Instytutu Archeologii i Etnografii Armeńskiej Akademii Nauk. Podczas pobytu chętnie dzieliliśmy się naszą wiedzą i wynikami dotychczasowych badań z tutejszymi organizacjami i zainteresowaną publicznością.

Erywań to świetne miejsce! Dziękuję za wszystko i do zobaczenia ponownie w czerwcu!

 


 

2020, 8 stycznia

Nowy liberalny prezydent Chorwacji zawdzięcza sukces w wyborach przede wszystkim nieudolności chorwackiej prawicy. Ostatnio skomentowałem wybór Zorana Milanovicia na prezydenta:


 

2019, 14 grudnia

Bałkany podzielone w sprawie Handkego. Dla "Świata na wskroś" skomentowałem ostatnio kontrowersje wokół przyznania nagrody Nobla Peterowi Handkemu. Komentarza można posłuchać (od 39:04) tutaj.


 

2019, 28 listopada

Miałem przyjemność współredagować najnowszy, ósmy numer międzynarodowego czasopisma Colloquia Humanistica (CH8), który właśnie ukazał się online.

Numer dotyczy problematyki hierarchii i granic w Europie Wschodniej. W środku - poza wstępem tematycznym i licznymi bardzo ciekawymi artykułami - znajduje się między innymi moja recenzja naukowa najnowszej pracy Sinišy Maleševicia (2019) pt. Grounded Nationalisms.

Miłej lektury!


 

2019, 26 października /2 listopada

Bałkany coraz dalej od Unii Europejskiej. Dla "Świata na wskroś" skomentowałem ostatnio dwie sprawy:


 

2019, 15 października

Dziś dołączyłem do mocnego polskiego zespołu badawczego pracującego przy międzynarodowym grancie Horizon2020: Disputed Territories and Memory

Z polskiej strony projekt koordynuje niezrównana Joanna Wawrzyniak. Na stronie grantu dostępny jest pełny skład zespołu.


 

2019, 15-21 września

Spędziłem bardzo ciekawy tydzień na wyjeździe badawczym na Uniwersytecie Karola w Pradze, na zaproszenie Katedry Studiów nad Rosją i Wschodnią Europą Wydziału Nauk Społecznych . Wyjazd odbył się w ramach programu "Plurality of Memories: 4EU+ Fellowship" i służył poszukiwaniu partnerów do wspólnych badań nad politykami pamięci w Europie Wschodniej. Dziękuję za bardzo ciekawe rozmowy (zwłaszcza Kateřina Králová!) oraz możliwość wysłuchania arcyciekawej konferencji.

Na stronie 4EU+ Alliance można przeczytać mój krótki komentarz dotyczący tego pobytu.


 

2019, 10-14 września

Właśnie zakończył się XVII Ogólnopolski Zjazd Socjologiczny we Wrocławiu, w którym miałem przyjemność uczestniczyć jako członek silnej delegacji z Instytutu Socjologii UW. Drugiego dnia Zjazdu wygłosiłem referat o schyłku antyfaszyzmu w polskiej pamięci oficjalnej, którego podstawą był ten artykuł opublikowany w East European Politics and Societies. Dziękuję organizatorom i uczestnikom za bardzo ciekawe wydarzenie, a zwłaszcza za sympozjum o latach 60. XX wieku jako apogeum polskiej modernizacji.


 

2019, 9 września

Skomentowałem dla Al Jazeera Balkans kwestię przyznania prezydentce Chorwacji, Kolindzie Grabar-Kitarović, nagrody Fulbright Lifetime Achievement Award. Artykuł można przeczytać tutaj.


 

2019, 18-30 sierpnia

Właśnie zakończyła się bardzo udana 48. Zagrzebska Szkoła Slawistyczna, w której miałem przyjemność uczestniczyć. Przywożę do Polski wiele nowych inspiracji naukowych i dydaktycznych. Dziękuję wszystkim za wspólne dni i wieczory spędzone w Dubrowniku, a zwłaszcza: Tatjanie Pišković za zaproszenie, Lanie Molvarec za świetne seminarium literacko-socjologiczne, i Mašy Kolanović za bardzo ciekawy blok zajęć kulturologicznych. Do zobaczenia przy następnej okazji!

Swymi wrażeniami podzieliłem się z dziennikarzem gazety DULIST. Tekst można przeczytać tutaj.


 

2019, 4 sierpnia

Skomentowałem dla „Świata na wskroś”  kwestię dostarczenia Serbii nowego sprzętu wojskowego przez Moskwę. Komentarza można posłuchać (od 37:22)


 

2019, 17-19 czerwca

Na międzynarodowej konferencji CEESA-ISA 2019 w Belgradzie wraz z kolegami z projektu REPAST zorganizowaliśmy panel dot. trudnej przeszłości w krajach europejskich. Wygłosiłem tam referat dot. przyczyn porażki międzynarodowej polityki pamięci w Bośni i Hercegowinie po 1995 roku. Dzięki za wspólny panel!


 

2019, 14-16 czerwca

Na międzynarodowej konferencji ASEEES Summer Convention 2019 w Zagrzebiu wygłosiłem referat o walkach symbolicznych wewnątrz ruchów nacjonalistycznych na przykładzie wewnątrz-boszniackich walk o pamięć o oblężeniu Sarajewa. Referat był w ramach panelu o podziałach symbolicznych w Europie Południowo-Wschodniej, który zorganizowaliśmy z koleżankami i kolegami z Pracowni Obszaru Postjugosłowiańskiego PROP.


 

2019, 6 czerwca

Wziąłem udział w dyskusji panelowej pt. „Od imperium do państw. Wielość nowoczesności po Imperium Osmańskim?“ zorganizowanej przez Instytut Socjologii i Ośrodek Kultury Francuskiej UW. Dziękuję współpanelist(k)om i uczestnikom za ciekawą rozmowę!