2024, 21 października
Właśnie wróciłem z warsztatu “Poland and Its Neighbours in the 20th and 21st Century, 1918-2022 Convergences and Divergences”, który współorganizowaliśmy we Frankfurcie nad Odrą razem z niezrównanym Stephanem Rindlisbacherem z Uniwersytetu Viadrina. Opowiadałem tam o wizjach przyszłości Rosji w oczach wojennych migrantów z Federacji Rosyjskiej. Dziękuję Stephanowi oraz wszystkim uczestnikom – to było świetne wydarzenie.
——————————————————————
2024, 12 września
Czasem dobrze coś zdefiniować. Na przykład ostatnio zdefiniowałem pojęcie “contested memory” dla Palgrave Encyclopedia of Memory Studies. Rozdział właśnie się ukazał – życzę miłej lektury!
——————————————————————
2024, 31 lipca
W dniach 18-20 lipca uczestniczyłem w konferencji Memory Studies Association 2024, gdzie wraz z Christiną Horvath zaprezentowaliśmy główne rezultaty projektu H2020: DisTerrMem w kontekście książki “Pathways to Agonism”. Konferencja odbyła się w Limie (Peru). Dziękujemy lokalnym organizatorom za świetnie przygotowane wydarzenie!
——————————————————————
2024, 4 lipca
Oto najważniejsze wieści z ostatnich miesięcy:
- W połowie maja złożyliśmy do wydawnictwa książkę podsumowującą projekt H2020: DisTerrMem. Książka nosi tytuł “Pathways to Agonism” (red. Christina Horvath, Tomasz Rawski). Wyszła bardzo dobrze. Mamy nadzieję na niezbyt długi proces recenzyjny i publikację może jeszcze w 2024 r.
- Projekt NAWA dot. rosyjskiej (anty)wojennej migracji przynosi pierwsze rezultaty. Po pierwsze, w połowie marca zorganizowaliśmy bardzo udaną międzynarodową konferencję, z której poszerzony raport można przeczytać tutaj. Po drugie, w najnowszym numerze Res Publiki, który właśnie się ukazał, znalazł się mój tekścik wprowadzający do tematu rosyjskiej migracji. Jednocześnie, premierze numeru towarzyszyła bardzo ciekawa dyskusja z udziałem prof. Andrzeja Ledera i dr Katarzyny Roman-Rawskiej.
——————————————————————
2023, 3 grudnia
Strona powraca po kolejnej – oby już ostatniej – przebudowie. Oto wieści z ostatnich miesięcy:
- Przełożyłem na język polski najnowszą książkę Daniela Bar-Tala o konflikcie izraelsko-palestyńskim. Rzecz nosi tytuł “Złudzenia niszczące życie. O konflikcie państwa izraleskiego z Palestyńczykami” i jest już dostępna! To książka bardzo ciekawa przede wszystkim dlatego, że dostarcza kompleksowej wiedzy o tym konflikcie od jego początków aż do dziś – wiedzy ze środka Izraela a jednocześnie z pozycji rewizjonistycznej wobec oficjalnej polityki państwa. Miłej lektury!
- “Mały Format” opublikował mój esej nt. “Ukraińskich rewolucji” Z.M. Kowalewskiego. Chwalę w nim Autora zwłaszcza za to, że pokazuje nam, w jaki sposób można i należy dziś formułować przekonujące, jednoznacznie proukraińskie stanowisko, jednocześnie nie popadając ani w bezrefleksyjną rusofobię, ani w instrumentalną ukrainofilię. Gorące podziękowania dla Andrzeja Frączystego za cierpliwe dopilnowanie, by ten tekst powstał. Miłej lektury!
- W końcu września, w Kownie i Krasnogrudzie odbyła się konferencja podsumowująca projekt DisTerrMem. Wspaniale zorganizowali ją nam: Fundacja Pogranicze (Weronika!) oraz Instytut Wielkiego Księstwa Litewskiego (Tomek!). Niektóre wystąpienia konferencyjne możecie obejrzeć na kanale YT projektu.
- Natomiast przed konferencją, czyli na 27. Festiwalu Nauki w Warszawie, najpierw opowiadałem – wraz z Agnieszką Nowakowską – o naszej podróży badawczej do Kabulu, a następnie – wraz z Mudassirem Farooqi – o wojnie cyfrowej i polityce pamięci Talibów w okresie ich walki z USA.
——————————————————————
2023, 12 czerwca
Właśnie wróciłem z bardzo udanej konferencji Borderworlds w Pradze, gdzie opowiadałem o war-related street art in Armenia, czyli o pierwszych, wczesnych rezultatach badań dla DisTerrMem. Dziękuję Katerinie Kralovej za zaproszenie i wszystkim uczestnikom za inspirujące dyskusje!
——————————————————————
2023, 5 czerwca
- W ostatni czwartek otworzyliśmy z Agnieszką Nowakowską wystawę zdjęć ze współczesnego Kabulu. Wystawę można podziwiać na parkanie Ogrodów BUW do 30 czerwca. Jest za darmo i dla wszystkich – gorąco zachęcam!
- W poprzedni czwartek (z socjologią historyczną) komentowałem “Ludowy antyklerykalizm” wraz z autorem książki, Michałem Rauszerem. Bardzo udane spotkanie! Dziękuję Jarkowi Kiliasowi za zaproszenie oraz Michałowi za świetną współpracę.
- W międzyczasie wystąpiłem też, ze sprawami bośniackimi, na konferencji “Discourses of war(s) in the 1990s in the (ex)-Yugoslav area” zorganizowanym przez warszawską slawistykę. Dzięki za bardzo ciekawy warsztat!
——————————————————————
2023, 28 kwietnia
- Na blogu DisTerrMem właśnie ukazał się wpis badawczy dotyczący polityki pamięci w przestrzeni miejskiej Kabulu. Miłej lektury!
- Ostatnio zaczęliśmy (Zuza Bogumił, Katarzyna Roman-Rawska i ja) realizować bardzo ciekawe badanie dot. rosyjskich migrantów, którzy uciekli z Rosji w związku z wrześniową mobilizacją wojskową. Szczegółowy opis badania znajdziecie tutaj.
——————————————————————
2023, 27 marca
- W ubiegły czwartek w Domu Spotkań z Historią, razem z Agnieszką Nowakowską, opowiadaliśmy o naszej wyprawie badawczej do Afganistanu. Dziękujemy, że przyszliście nas posłuchać i porozmawiać. Do następnego!!!
- Właśnie ukazała się monografia “Conflicting remembrance: The memory of the Macedonian 2001 in context”, w której znajdziecie skróconą wersję mojego artykułu o boszniackiej polityce pamięci dotyczącej Srebrenicy. Miłej lektury!
——————————————————————
2023, 27 lutego
- Właśnie wróciłem z wyjazdu badawczego DisTerrMem do Pakistanu (3 tygodnie) i Afganistanu (tydzień). Wyjazd był doskonały i bardzo owocny poznawczo oraz badawczo. Serdeczne podziękowania dla całej ekipy z FCCU, która ugościła nas w Lahore najlepiej jak się tylko da – Muhammad Younis, Mudassir Farooqi, Umber bin Ibad, Rabia Malik! Osobne wielkie podziękowania dla Jagody Grondeckiej, która zapewniła nam miękkie lądowanie w Kabulu – bez Twojej pomocy afgańskie badanie na pewno by się nie udało!
- W tak zwanym międzyczasie, w Widoku ukazał się mój esej dotyczący książki Ewy Klekot pt. “Kłopoty ze sztuką ludową”. Bardzo dziękuję Krzyśkowi Świrkowi za zaproszenie i zachęcam do lektury!
——————————————————————
2022, 20 grudnia
Właśnie ukazał się mój artykuł w “Problems of Post-Communism” o tym, jak w późnych latach 90., w polskiej pamięci oficjalnej, ustanowiono antykomunizm kluczowym symbolicznym fundamentem IIIRP. Cały tekst do ściągnięcia tutaj. Miłej lektury! W ostatnim czasie w DisTerrMem robiliśmy serię warsztatów o zarządzaniu pamięciami o spornych terytoriach w Europie i Azji. Tworzyłem i wraz z Małgosią Łukianow współprowadziłem bardzo ciekawy panel o polityce pamięci i współczesnych konfliktach zbrojnych. Opis wydarzenia znajdziecie tutaj. Wkrótce powinno pojawić się też nagranie.
——————————————————————
2022, 25 października
“Kultura i społeczeństwo” właśnie opublikowała ważny numer o powojennych historiach ludowych. W numerze, oprócz bardzo ciekawych artykułów Magdy Szcześniak, Agnieszki Mrozik, Agaty Zborowskiej, Łukasza Bertrama, Marty Gospodarczyk i innych autorek, znajdziecie też mój esej nt. wydanego w tym roku “Poststalinizmu” Pavla Kolářa (Warszawa, Wydawnictwo Naukowe Scholar 2022).
Zatytułowałem ten tekścik “Wahadło utopii”, ponieważ przekonuję w nim, że główna wartość pracy Kolářa tkwi w pomyśleniu poststalinizmu jako epoki, która spróbowała zaprojektować utopię komunistyczną na nowo, jako projekt względnie otwarty, możliwie różnorodny i niedefinitywny – taki, który miał pozwolić komunistom jednocześnie odciąć się od stalinizmu i ocalić przed upadkiem rewolucyjny horyzont.
Miłej lektury!
——————————————————————
2022, 19 września
- Z początkiem września wróciłem z Armenii. Wyjazd badawczy był owocny i bardzo pogłębił moje rozumienie współczesnej polityki i kultury w państwach Kaukazu Południowego. Za wszystkie rozmowy, rady i wskazówki bardzo dziękuję przyjaciołom z Armenii, a przede wszystkim Harutyunowi Marutyanowi, Nelly Manucharyan, Arsenowi Hakobyanowi, Tigranowi Marutyanowi, Arpine Konstanyan i wszystkim pozostałym. Jesteście najlepsi!
- W zeszłym tygodniu odbył się świetny 18. Ogólnopolski Zjazd Socjologiczny w Warszawie. Po pierwsze, gratulacje dla całego teamu organizacyjnego, w którym wielką pracę organizacyjną zrobiły moje koleżanki i koledzy z UW. Po drugie, na Zjeździe wystąpiłem z referatem “Pamięć a hegemonia. Narracje o socjalistycznej przeszłości w Polsce i Niemczech”, więc umieszczam tu prezentację, którą się posłużyłem. Enjoy!
——————————————————————
2022, 10 sierpnia
W International Journal of Comparative Sociology właśnie ukazał się artykuł dotyczący pamięci socjalizmu w Polsce i byłej NRD, a konkretnie – rozdźwięku między pamięciami oficjalnymi a pamięciami biograficznymi w tych krajach. Napisaliśmy go wspólnie z Anke Fiedler i Krzyśkiem Świrkiem. Artykuł w całości można pobrać tutaj. Enjoy!
——————————————————————
2022, 4 sierpnia
Ostatnio dzieje się sporo na odcinku DisTerrMem.
- Pod koniec czerwca zorganizowaliśmy w Warszawie wewnętrzną konferencję projektową, która rozpoczęła projekt na nowo.
- Przez cały lipiec przebywaliśmy w Armenii (Erywań) w mocnym składzie badawczym: Joasia Wawrzyniak, Małgosia Głowacka-Grajper, Tomasz Rawski, Agnieszka Nowakowska, Zosia Rohozińska, Sara Herczyńska. Zobaczyliśmy, usłyszeliśmy, doświadczyliśmy. Zosia i ja zbieraliśmy materiały do artykułu porównawczego o trajektoriach armeńskiego i polskiego (soc)realizmu po 1956r. Dzięki dla całej ekipy za świetny wspólny wyjazd!
- Od początku sierpnia zostałem w Armenii sam i zbieram materiały do tekstu o street arcie odnoszącym się do wojny w Karabachu. Prowadzę ciekawe wywiady z artystami i cieszę się na kolejny tekst, który, miejmy nadzieję, powstanie szybciej niż później.
——————————————————————
2022, 5 czerwca
Właśnie wróciłem z konferencji CEPSA w Słowenii (Bled), gdzie na panelu prowadzonym przez Jerzego Wiatra i Antona Beblera opowiadałem o tym, jak polityczne przywództwo Aleksandra Vučicia – a zwłaszcza wielobiegunowa orientacja w polityce zagranicznej – wpływa na strukturalną dynamikę serbskiej gospodarki i obronności. Prezentację z tego wystąpienia (z ciekawymi danymi) znajdziecie tutaj.
Za inspirujące dyskusje podczas samej konferencji i wokół niej dziękuję zwłaszcza Jerzemu Wiatrowi (na zdjęciu poniżej), Małgosi Kaczorowskiej, Sebastianowi Kubasowi, Jackowi Wojnickiemu, Agnieszce Bejmie i Zoltanowi Galowi!
——————————————————————
2022, 28 maja
- W najnowszym numerze “Stanu Rzeczy” właśnie ukazał się mój esej omawiający ramy intelektualne ludowej historii Polski, który pisałem zeszłego lata. Zachęcam do lektury
- Ostatnio też opowiadałem w Radiu Kielce, dlaczego Serbia oraz Bośnia i Hercegowina nadal nie popierają sankcji przeciwko Rosji – do odsłuchania w audycji z 21 maja (od 32:40). Enjoy!
——————————————————————
2022, 18 marca
W ostatnim czasie trochę się wydarzyło.
- Zostałem kierownikiem polskiego zespołu w grancie H2020: Disterrmem. Funkcję przejąłem po Joasi Wawrzyniak, której dziękuję za zaufanie. Projekt właśnie się odmraża po czasie pandemicznej stagnacji, a pierwsze wydarzenia już w czerwcu. Dlatego gorąco zachęcam do śledzenia strony DisTerrMem.
- W styczniu i lutym przebywałem na Uniwersytecie w Bolonii, na wyjeździe naukowym w ramach projektu NAWA dot. relacyjności w naukach społecznych (ISS UW, Tomasz Zarycki – Bolonia Paolo Terenzi). Tamtejsze wydziały: Nauk Politycznych i Społecznych oraz Filozoficzny to bardzo ciekawe miejsca inspirujące do myślenia o tym, jak pracować nad takim procesualno-relacyjnym rozumieniem polityki, które stawiałoby w jego centrum pojęcie działania i w tym sensie budowałoby przeciwwagę dla bourdiezjańskiego strukturalnego determinizmu. Za ożywcze dyskusje o tym i nie tylko jestem wdzięczny zwłaszcza Gennaro Imbriano, Marco Puleriemu, Giulii Cimini i Sanji Kajinic.
- Właśnie ukazał się mój artykuł po czarnogórsku w tamtejszym, regionalnym czasopiśmie “Humanističke studije” (9/2021). Artykuł (do ściągnięcia tutaj) omawia główne kierunki boszniackiej nacjonalistycznej polityki w Bośni po 1995 roku i jest zmodyfikowaną & rozszerzoną wersją jednego z rozdziałów mojej książki. Dziękuję Nikoli Zečeviciowi za zaproszenie do numeru.
- Dla Radia Kielce wypowiadałem się niedawno o tym, jak inwazja Rosji na Ukrainę spolaryzowała politycznie Bałkany i co z tego wynika. Komentarz można odsłuchać pod koniec audycji z 12.03 br.
Do usłyszenia!